Profi fotografie na dosah
Jak na dokonalé snímky vaší kolekce z pohodlí domova
Přidejte se k nám na třídenní online masterclass, kde se naučíte, jak fotografování vaší kolekce může být jednoduché a zábavné, a to přímo z pohodlí vašeho domova.
Začněte svými fotografiemi vyprávět příběh, který zaujme.
Udržitelnost. Jak profláknuté a nadužívané slovo.
Obávám se, že se brzy zařadí do kolonky „tohle už mě úplně nebaví poslouchat/číst/doplňte si sami.“
A přitom je to docela škoda. Skrývá se za tím, dle mého, celkem jednoduchá myšlenka.
Přemýšlejme o tom, co jíme/nosíme/používáme/žijeme. Nejen kvůli sobě, ale také s ohledem na všechno a všechny, kteří nás obklopují.
Udržitelnost začíná a končí v naší hlavě. Tečka.
Vzhledem k mému oboru a předmětu zájmu, nabízí se, samozřejmě že budu psát hlavně o udržitelné módě.
Tohle je téma, které teď hodně studuju. Čtu knihy a poslouchám podcasty. Koukám na dokumenty a snažím se upevnit nějak svůj postoj.
Nemám však v plánu, vám tu psát nějaké obecné poučky. Vysvětlovat vám, co všechno si pod tím představit a nutit vás, abyste už nikdy nic nekoupili.
Píšu to proto, že se nad tím teď celkem dost zamýšlím a myslím si, že pokud tím inspiruji třeba jen jednoho z vás, budu vědět, že se svět obrací k lepšímu a to mi za to stojí.
Asi je Vám jasné, že takhle extrémní cestou zvládne jít málokdo.
Ano, i já si myslím, že je vhodné přemýšlet nad tím, co si do šatníku pořizujeme, kolik toho kupujeme. Taky odkud to oblečení přichází a kdo ho šije. Odkud jsou materiály.
Neplýtvat a užívat tak dlouho jak jen to jde.
Jen jsem přesvědčená, že je i tady potřeba používat selský rozum.
Největším problémem, ať už v textilu, elektronice, drogerii a nebo třeba jídle je NADKONZUM
Konzumujeme, kupujeme a vyhazujeme jednoduše příliš.
Novodobý fenomén“ pořídit si kousek oblečení jen pro to, abych se mohla vyfotit na Instagram, je dost zdrcující, v konečném důsledku.
Věřím, že vy, kdo to čtete, si teď spíš ťukáte na hlavu.
Jenže to se reálně děje.
Sama nechápu, kdy jsme jako spoplečnost vlítli do téhle pasti. Kdy kvantita začala být důležitější než kvalita.
Proto tak ráda podporuji malé tvůrce.
Upřímně, to rozhodně není nijak chválihodné ani rozumné rozhodnutí.
Pokud chceme začít žít udržitelnější život. Myslím tím udržitelnější pro naše životní prostředí, naše okolí, naši planetu (a to, jaký dopad tenhle nadkonzum na naši planetu má asi nemusím popisovat), pak je nejrozumnější začít pomalými a postupnými kroky.
A co s tím zbytkem?
Prostě jim najděte nový život. To, že do vašeho šatníku nepatří neznamená, že nenajdou domov u někoho, kdo je bude milovat.
Už jednou vznikly, ušily se prodaly se. Pokud se z nich mají stát udržitelné kousky, měly by být nošeny tak dlouho dokud se úplně nerozederou…
A pak, postupně, můžete začít šatník doplňovat. Pomalu. Z rozmyslem.
Mně to trvalo skoro rok, než jsem byla schopna koupit něco nového. Ne tak z důvodu, že bych chtěla mít přímo minimalistický „kapslový“ šatník. Spíš proto, že jsem si dala čas, abych našla svůj styl.
Udělala jsem rozhodnutí, kterého se bezvýhradně držím. Když si něco nového koupím, musím být na 100% přesvědčená, že to budu ráda nosit. Žádné „ale“, žádné „možná“. Musí to být takový kousek, do kterého se chci prakticky okamžitě převlénkout.
To bylo doslova revoluční. Dost mi to zjednodušilo vybírání.
Víte, kde váš oblíbený designér šije?
Že zná jméno své švadleny, ví, kolik jí platí a že z těch peněz může žít kvalitní život? Super! Tak to je obrovský krok. To stojí za to podporovat. Mnohem víc, než klasické módní řetězce které nejen, že neznají jména svých švadlen. Mockrát také zavírají oči nad podmínkama v továrnách a peníze tlačí tak nízko, že ti lidé, kteří vám ušili to tričko, které právě nosíte, nemají ani na základní životní potřeby.
Ne, neútočím tady na pocit viny. I já mám takové oblečení v šatně. Už se to stalo. Už jsme si to koupili. Opravdu si myslím, že největší službu teď uděláme tím, že to skutečně vynosíme a celá ta práce bude mít smysl… a my nebudeme mít potřebu kupovat další a další a další jen z nějaké nutkavé potřeby nebo uspokojení společenské normy. Chápete, co tím myslím?
Chcete jít přece jen o kousek dál?
Tak se ptejte, z jakých šije látek. Koukejte po označeních. Po certifikátech.
Kde byly látky vyráběné? Jakým způsobem? V jakých podmínkách? Bylo lidem, kteří je zpracovávali dobře a humálně zaplaceno? Jak byla pěstovaná bavlna? Nejsou v látce zbytky chemikálií?
Certifikace odpovídají na spoustu otázek. (již brzy vám sem dám článek, abyste se v certifikátech trochu zorientovali)
Nakupujte jen, když si budete jisti, že daný kousek vynosíte až do úplného konce.
Není žádné hrdinství mít skříň narvanou k prasknutí. Právě naopak. Je mistrovství umět kombinovat přemýšlet.
Dobře se o věci starejte.
Opakuji se, ale údržba oblečení je alfou a omegou udržitelného šatníku. Mockrát jsem se setkala, že nám do Angel wings přišel na opravu kabát nebo bunda a já bych zaplakala. Zmačkaný do malinkého balíčku, praný evidetně s jinými barvami na vysokou teplotu. Prostě zacházení jak s kusem hadru. To je taková škoda. A přitom by mohl tak dlouho a krásně sloužit… Potřebuje jen trochu laskavé péče.
Kousky, které už tam jsou, budou mít dlouhý a krásný život a ty, které tam přibudou, jakbysmet.
To je, dle mého, udržitelnost. Konzumovat jen tolik, kolik skutečně potřebuji a ne víc.
Jak to vnímáte vy?