3 dny workshopů ZDARMA
První kroky k vaší nové módní značce
Získejte kuráž a odvahu vystoupit z komfortní zóny a vytvořit si svoji vlastní módní značku, po které už tak dlouho toužíte.
Na workshopech uděláte, prakticky, první kroky a získáte odpovědi na vaše nejčastější otázky. To vám může zkrátit čas hledání a zjišťování klidně i o několik let.
Po absolvování workshopů budete jasně vědět, co můžete udělat pro to, aby se váš sen stal realitou. Může to být i váš příběh. Stačí se rozhodnout.
Často se mi stává, že mé klientky, nebo lidé, s kterým si povídám o svém tématu, přemýšlejí nad udržitelností.
Hledají svou osobní hranici, kdy je pro ně nákup či výroba daných materiálů v souladu s jejich životníma hodnotama, a kdy už ne.
Informací je spousta a zorientovat se v nich není až tak jednoduché.
Tohle dilema nám může, celkem hezky pomoci rozlíčovat pochopení udaných certifikátů. Jak od výrobců a dodavatelů látek, tak finálních výrobků.
Tak se na to pojďme podívat:
Certifikace nejsou vždycky stejné pro všechny materiály. Některé se zaměřují na jeden druh, jiné zas „jen“ na , relativní, zdravotní nezávadnost. (Chápejte, dodržení nějakých stanovených limitů (ne)škodlivosti chemikálií v nich obsažených, stálobarevnost atp)
Představím vám tady výběr těch nejvíce používaných:
Existuje víc druhů OEKOTEX certifikátů:
Najdeme na textilu. Garantuje, že produkt byl vyrobený z komponentů, které byly testované a naobsahují žádné škodlivé látky.
Zajišťuje zdravotní nezávadnost, ale zajímá jej i výroba – tedy to, zda bylo vše vyráběno v podnímnách příznivých pro životní prostředí i pro ty, kteří jej vyrábí.
Tyto fabriky mají certifikát STEP – certifikační systém, určený pro výroby, značky a maloobchodníků. (Nejasně však mluví o dodavatelích i o recyklaci. Jsou tam spíš doporučení )
Existují dvě úrovně:
To znamená, že materiál obsahuje minimálně 95 % vláken s původem certifikovaným jako „organic“ nebo „organic-in-conversion“, 5 % je pak vyhrazeno k použití neorganických příměsí, ovšem s velmi přísnou regulací – žádné geneticky modifikované látky.
Těch 5% většinou bývá elastan.
Tyto výrobky obsahují minimálně 70% organické příze. Dalších 30% je také velmi přísně regulováno, maximálně 10 % zabírají recyklované nebo syntetické materiály (pro ponožky, legíny a sportovní oděvy 25 %), nelze používat žádné materiály s původem geneticky modifikovaným (GMO) a nedovoluje kombinovat vlákna stejného typu, např. bio bavlnu a konvenční bavlnu.
Pokud si chcete ověřit, zda je značka skutečně certifikovaná, můžete tady.
Existují 3 verze:
Produkt je vyrobený ze 100% organického materiálu
Produkt obsahuje 95% a nebo víc organického materiálu. Zbytek musí být z úplně jiného materiálu než ten původní materiál
5-94% organického materiálu a zbytek materiálu může být jakýkoli
Fair trade certifikovaná bavlna
Fair trade textile standart
Další, poměrně nová ochranná známka pro celulózová vlákna botanického původu.